References

Clients testimonials and personal references

You can also leave your review here:

 - Google My Business

UON7 - Fashion Beauty
UON7 - Fashion Model
UON7 - Cool Hairdo
UON7 - Man with Glasses
UON7 - Girl with Tight Curls
UON7 - Fashion Woman
UON7 - male model
UON7 - female fashion model

★★★★★

Morgan O'Hara, USA / Italy

International Conceptual Artist

Julius Miko's interest in art is strong and he is quick to grasp the artist's intention and process. Working with the master web designer reduces daunting technical aspects to workable methodologies. I highly recommend UON7 to any artist seeking current, professional, and visually strong online representation.

★★★★★

Beth Thompson, LUX SYMBOLICA, USA / France

Private Boutique Owner

Excellent service! Julius is an artist who understands and can see the vision of another artist which to us is essential when creating an online presence of an established company. Excellent constructive communication, a completely positive experience! Thanks again!

★★★★★

Víťa Sekerka, KALIMETA, Czechia

Leisure Center, Hotel & Restaurant CoFounder

It was an awesome cooperation. Professional approach and great precision. Thank you very much, Julius!

★★★★★

Šárka Hausnerová, PRAVÝ HRADEC, Klecany

Klub Klíček, Organizační tým

Za celý tým Pravého Hradce velmi děkujeme za kvalitní a profesionální stránky. Tvorba nových stránek proběhla snad na počkání . Plnění našich přání bylo předem splněno a naše žádosti o úpravy proběhly okamžitě. Můžeme doporučit. Jsme spokojeni my a hlavně naši klienti! Děkujeme za rychlé reakce a profesionální nadhled a přístup.

★★★★★

Zdeňka Tomášová, PRAVÝ HRADEC, Klecany

Předsedkyně volnočasového spolku

Po mnoha letech máme webové stránky, kterými se můžeme chlubit!

★★★★★

Petra Beneševá, Bratrstvo Psích Tlapek, Czechia

Marketing & Communication

Práce s Juliem byla naprosto profesionální, perfektní a přátelská. Cením si jeho přístupu, kdy se mně velmi věnoval a svými nápady mně pomáhal s přípravou textů. Je to již čtvrtý web, který jsme spolu dělali a jiného odborníka bych nechtěla. Práci velmi dobře organizuje, a proto se vždy rychle posouváme k finále. Moc děkuji za možnost mít takového partnera k práci tak důležité.

★★★★★

Robin Grones, Moric Group

Marketing

Quality and fast work, absolute availability.

★★★★★

Miquel Máñez, ONENESS DISORDER, Andorra

Artist, Musician, Writer, Activist

My experience with UON7 was a great one. Since the beginning, we set up some goals based on which stage was my project, and we stuck to it. In time, everything built up consistently.

★★★★★

Katia Ciesielska, Luxembourg

Independent Director, Legal Counsel

Want a professional, well-designed website then look no further! Julius created a website for me that exceeded all my expectations: nice modern design, professional approach, and a good value for money.

★★★★★

Dominique Benjuya, WiLL BECKERS, Belgium

Environmental Artist

Julius Miko from UON7 was our Wix Partner on our new website project. He has a professional attitude and is very creative. The process was explained in detail upfront. He had some very good ideas on the look and feel for the site which matched our needs well. If we had any questions or needed advice he was willing to find solutions. We are very happy with the collaboration and would highly recommend him to anyone looking for a professional and innovative website.

★★★★★

Stan Beeks, BOSWA ALLIANCE LLC, USA & Luxembourg

Founder & CEO

Can you afford not having the best web designer building your online presence? This is one of the key reasons I partnered with Julius Miko of UON7. He takes the position of providing his customers the best design services ensuring your website is fit for purpose. From day one, I asked Julius to challenge my ideas, trusting his experience in designing a site that best represented my brand – and he delivered. 
Confidently, I refer UON7 to also design your world-class website. 

★★★★★

Radek Sulek Goodson, byMuchacha & TIMON Plus

Owner

UON7 is the perfect choice if you want to build, redesign your website or just make your website work and look better. I can recommend UON7 to all WIX users. Thank you UON.

 

 

★★★★★

Mirtill & Jazmin Kiss, DentraWell, London UK, Budapest Hungary

Owners

Thanks to Julius for all his professional advice during our consultations along with the creative ideas. It helped us enormously in shaping the structure and the logic of our international website that was of special importance to us. Sadly, we had to withdraw the efforts in moving forward with this project due to the business decisions related to Brexit. But we are grateful for all the steps of the project and I would definitely recommend him for any website-related tasks, we could rely on him with any of our questions. Also looking forward to working together in the future!

★★★★★

Robin Veerman, International Real Estate Services, Costa Brava, Spain

Owner

It is a real pleasure to work with Julius Miko from UON7. He is intelligent and quick in understanding and he is very creative. By phone, me living in Spain, he working in Prague, he was able to make quickly a very nice website.

★★★★★

Bill Manning, Sydney Australia

Yacht Sailor

I'm a lifetime sailor and I wanted to share my stories from sailing Australian and international waters. Julius from UON7 designed a beautiful blog for me that is connected to my Facebook and immediately caught my friends attention.  I'm happy that my memories can amuse my fellows in such an engaging way.

★★★★★

MVDr. Michaela Oravská, KheironVet, s.r.o. 

Jednatelka, Veterinární lékařka

Maximální spokojenost! Děkujeme za naše nové web stránky. Vše proběhlo rychle a profesionálně, s výsledkem nad naše očekávání.

★★★★★

Miroslav Kolcun, KOLCUN Business Group s.r.o.

Majiteľ

Som veľmi vďačný, že som natrafil na Juliusa z UON7. Máme za sebou už niekoľko úspešných projektov a pripravujeme ďalšie. Všetky stránky dokázal vytvoriť kreatívnym spôsobom a presne tak vystihnúť zameranie a cielenie každej z nich. Bol nám nesmierne nápomocný a proaktívny pri tvorení textov a budovaní našej vizuálnej identity, prekladov do angličtiny a užitočného poradenstva našej online prezentácie. Celkovú komunikáciu, vždy presne dodržané termíny i ceny a hlavne výslednú prácu nad rámec očakávania môžem hodnotiť len veľmi pozitívne. UON7 vrelo odporúčam!

★★★★★

Jiří Balík, Stone & Belter

Mortgage & Investment Expert

Julius Miko byl oporou při tvorbě webových stránek od první myšlenky až po finální realizaci včetně všech detailů a doplňkových služeb. Jeho přidaná hodnota je navíc podpořená kreativními nápady, která dokáže proměnit v užitečná doporučení.

★★★★★

Jana Kopalová, LMJKO s.r.o. - Prádelna Benátky

Jednatelka

Hledali jsme profesionalitu a kreativitu. Pan Miko z UON7 svou kreativitou pozitivně překvapil a díky tomu přesně vystihl směr a tvář naší společnosti.

 

 

★★★★★

Michaela Fialová, TRADIX UH, a.s.

Marketing Manager

Bylo nám potěšením spolupracovat s Juliem z UON7 na nových firemních webových stránkách. Naším cílem bylo vytvořit moderní, svěží, přehlednější a uživatelsky přívětivější stránky, na kterých zákazníci najdou všechny potřebné informace o našich pobočkách, službách a sortimentu. To se nám s pomocí Juliuse povedlo. Zároveň nám poskytl cenné rady v oblasti SEO a další užitečné tipy, bez kterých by stránky nevypadaly tak, jak vypadají.

 

Děkujeme a těšíme se na další spolupráci!

★★★★★

Josef Sysel, Success Solutions

Managing Director

UON7 se naprosto neočekávaně postaral o naše požadavky, zatímco předtím jsme měli web, kde všichni říkali, že nelze najít nic dobrého. Nyní máme web, kde všichni říkají pravý opak, že nelze najít nic špatného. Veškerá komunikace probíhala naprosto nadstandardně a i náš výmysl na Easter Egg byl dokonale zapracován. Teď už jen sledujeme čísla a kocháme se, jak nám roste návštěvnost z organic search a klesá bounce rate:)

 

★★★★★

Matej Kopal, ZOOM International

Research & Development Director

I worked closely with Julius at ZOOM International from the time that he joined my team as a Senior Technical Writer. It was clear from the beginning that he is delivery-oriented with an extreme focus on quality and detail. Julius works hard to delivery of quality material, on time. If he promises to deliver something, you can be assured that he will deliver it, he is true to his word. From time to time I asked Julio to help me with additional work (over and above his daily duties), such as materials related to hiring or to the promotion of the company image, in every case the materials provided exceeded expectations and were acclaimed by stakeholders for their quality and visually appealing style.

In his time on our team, Julius demonstrated proactivity and regularly provided new ideas related to process improvements or even new features for our product. It was a shame to see Julius leave us! He is an outgoing, communicative person and will be missed by the team. I see Julius as an "A class" person and I would love to work with him again in the future.

 

★★★★★
Petra Benešová, Blue World Foundation

HR consulting

Děkuji Juliovi z UON7 za mimořádně odbornou práci v realizaci webu pro Nadační fond Blue World foundation. Práce s Juliem byla pohodová, hledal ty nejlepší a nejefektivnější cesty, které splňovaly naše potřeby. Jeho komplexnost a způsob práce bylo to, co jsem v nemalé míře také oceňovala, neboť mně to ušetřilo hodně času a web byl velmi rychle hotov. Již nyní připravujeme další společné weby.

 

★★★★★
Zdeňka Struhovská, Anahata Jóga studio

Owner

Chcete-li vytvořit krásný, funkční a profesionální web, pak Julius se svým UON7 je tou pravou volbou. Nejen že umí, ale co je znát na jeho práci? Že ho to moc baví. Děkuji za krásný web, Juliusi. Líbí se mi a věřím, že i klienti se na něj budou rádi vracet.​

ENGLISH VERSION

Julius with his UON7 is the right choice to create a beautiful, functional and professional website. Not only does he know his stuff, but you know what else can you tell? That he enjoys it very much. Thank you for the beautiful website, Julius. I love it and I believe clients will happily return.

★★★★★
Radka Zelníková, Radost a Zábava Production

Owner

Jsem jedním slovem NADŠENÁ! Od prvního povídání, návrhu řešení, spousty kreativních nápadů a schopnosti vcítit se do pozice mé cílové skupiny, přes samotnou tvorbu stránek, ochotu věci dolaďovat, až po velmi vstřícný přístup, srozumitelnou komunikaci, profesionalitu, hotový výsledek a podpory po spuštění webu. 
 
Julius z UON mnohonásobně předčil moje očekávání jak v samotném designu nového webu, tak i v dalších aktivitách, které pro mé potřeby proaktivně zastřešil, počínaje od správy mé domény a webhostingu, business emailu přes připravení dočasné video webstránky s informací o plánovaném spuštění finálního webu až po integraci a pomocí se sociální síti. 

O vlastních webových stránkách jsem jen dlouhý čas přemýšlela a teď je mám za pár týdnů již spuštěné. Maximální spokojenost, vřele UON7 doporučuji!

ENGLISH VERSION

In one word, I'm so EXCITED! From the first discussion, design proposal, lots of creative ideas and the ability to get to the position of my target group, through the creation of the site itself, the willingness to fine-tune details, to a very proactive approach, clear communication, professionalism, final result and the post-launch support.


Julius from UON7 has by far exceeded my expectations both with the design of the new website itself and with other activities proactively covering my needs, ranging from managing my domain and web hosting, business email through the preparation of a temporary video website with information about the scheduled launch of the final website to the integration and help with social media.​

I've been thinking about my website for a long time, and now I have my own site in just a few weeks. Maximum satisfaction, I greatly recommend UON7!

★★★★★
Tomáš Votava, Fincentrum

Financial consulting

S Juliem je radost spolupracovat. Mou představu o vlastních webových stránkách mnohonásobně předčil. Už při prvním návrhu jsem měl úsměv na tváři, jak jsem byl mile překvapen. Po celou dobu velmi konstruktivní spolupráce, dodělání úprav webu ještě před potřebným datem, po každém jednání shrnutí jednotlivých bodů co je potřeba udělat. Velmi proaktivní přístup a kreativní myšlení. Určitě mohu doporučit.

ENGLISH VERSION

Working with Julius is a joy. He tremendously exceeded my expectations about my new website. I was already astonished and happy about the first draft. Very constructive cooperation the whole time; completed design ahead of the deadline; regular meetings with a status update and action items. Very proactive approach and creative. Surelly recommend!

 

★★★★★
Eduard Stöhr, EPSB Instal
Owner

Jsme oficiálním partnerem firmy Viessmann, který nabízí vysoce kvalitní produkty a služby. Chtěli jsme propagovat naši firmu online pomocí nové webové stránky, která by odpovídala naší značce a hodnotám. Naštěstí jsme se setkali s Juliem z UON7, který nám poskytl ohromující "all-inclusive" webovou stránku, do které jsme se okamžitě zamilovali. Julius byl v průběhu celého procesu velmi nápomocný a můžeme vřele doporučit jeho služby.

ENGLISH VERSION

We're an official Viessmann partner offering high-quality products and services. We wanted to promote our business online with a new website that would match our brand and values. Luckily, we met Julius from UON7 who provided us with a stunning and all-inclusive website we instantly fell in love with. Julius was very helpful throughout the whole process and we can highly recommend his services.

 

★★★★★
Pavel Domalewski, D-Advisory
Managing Director

Já prostě miluju naši novou trendovou a profesionální webovou stránku. Měl jsem fantastickou zákaznickou zkušenost a rád doporučím Julia a jeho UON7 každému, kdo hledá novou, účinnou online prezentaci.

ENGLISH VERSION

I simply love our new trendy and professional website. I've had a fantastic customer experience and I'm more than happy to recommend Julius and his UON7 to anyone seeking a new, powerful online presence.

 

★★★★★
Václav Slováček, Ytica
Head of Product and Design

Julius hodně vylepšil naše učební materiály s minimálním úsilím na naší straně. Byl vždy organizovaný, samostatný a proaktivní a velmi bych ho doporučil k vytvoření jakéhokoli zákaznického nebo uživatelského obsahu.

ENGLISH VERSION

Julius improved our product learning materials a lot with minimal effort on our side. He was always organized, self-managed and proactive and I would highly recommend him for creating any customer or user-centric content.

 

★★★★★
David Morala, Deloitte
Global Change Management & Adoption Leader​

Julius was always very responsive to requests for assistance, knowledgeable and professional.

CZECH VERSION

Julius byl vždy velice vztřícný k žádostem o pomoc, znalý a profesionální. 

 

★★★★★
Kimberly Troske, Deloitte
Chief of Staff, Special projects, Office of the Global CEO​​

Julius does an excellent job bridging the gap between technical and business communities. He is at once detail-oriented, technically minded, and also very creative, and he is always willing to go the extra mile to meet and exceed client expectations.

CZECH VERSION

Julius dělá skvělou práci při propojování propasti mezi technickými a byznysovými komunitami. Na jedné straně dokáže být orientován na detaily, technicky zdatný, ale také velmi kreativní s vždy maximální chutí splnit a překonat očekávání klientů.

 

★★★★★
David Meggers, Rational Group
Senior Product Manager

I have enjoyed working with Julius over many years and would have no problem with recommending him.

CZECH VERSION

Spolupracoval jsem s Juliem několik let a mohu ho bez problémů doporučit.

 

★★★★★
Nina Bressler Murphy, Novartis
Global Competency and Learning Integration Leader

Julius is a great asset to any team lucky enough to have him. Julius is systematic and methodical in his approach to resolving problems, he is able to easily step into the shoes of end-users, and most importantly to effectively serve as a bridge between technology and business communities.

CZECH VERSION

Julius je velkým přínosem pro každý tým, který má štěstí, že ho má. Julius je ve svém přístupu k řešení problémů systematický a metodický, je schopen se snadno vžít do pozice koncových uživatelů a hlavně účinně sloužit jako most mezi technologickými a podnikatelskými komunitami.

Feel free to contact us for more testimonials and personal references or view our recent work.

Take me online

Get online the way you always wanted.